×

Czy warto zostać posłem?

Czy warto zostać posłem?

Praca w polityce ma, bez wątpienia, swoje plusy i minusy. Sporo osób wybierając swoją ścieżkę zawodową chce zostać właśnie posłem, a potem może nawet jeszcze kimś wyżej postawionym. Czy jednak praca w tej branży istotnie jest na tyle dobra, aby wybrać ją zamiast innej?
Jakie są największe plusy bycia posłem? Przede wszystkim, naprawdę duże zarobki. Może w porównaniu z pensjami ministrów nie są one tak spore, ale raczej nie znajdzie się poseł, który na cokolwiek by narzekał. To jednak nie wszystko. Oprócz wysokiej, comiesięcznej pensji posłowie otrzymują też szereg innych przywilejów. Na pewno warto w tym miejscu wspomnieć o immunitecie, który chroni członków polskiego Sejmu od skutków prawnych. Wiele osób bardzo często korzysta z tego „asa w rękawie” i unika odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny. Trzeba też podkreślić, że posłowie otrzymują bardzo duże pieniądze na prowadzenie swojego biura, asystentów czy asystentki. Warto też podkreślić, że praca posła nie jest zbytnio wymagająca. Tak naprawdę politycy więcej muszą napocić się w czasie kampanii. Potem ich aktywność jest już znacznie mniejsza.
Trzeba też jednak wspomnieć o minusach bycia posłem. Ich też nie brakuje. Na pewno bardzo trudno przebić się tak wysoko w strukturach, aby zostać dopuszczonym do kandydowania w wyborach. Często trzeba „iść o trupach”, co nie dla każdego jest łatwe. Jeśli ktoś jest wrażliwy, to może być mu ciężko pozostawić konkurencję daleko w tyle. Nie da się ukryć, że w polityce bardzo często trzeba po prostu kłamać. Szczególnie w czasie kampanii, kiedy ludzie chcą słyszeć pewne rzeczy. Politycy często zdają sobie sprawę, że ich spełnienie nie jest możliwe. Mimo tego, mijają się z prawdą i liczą, że obywatele to właśnie na nich oddadzą swój głos. Czas kampanii jest ponadto bardzo intensywny. Politycy muszą odwiedzić bardzo dużo miejscowości, aby przekonać innych do swoich racji.
Niewątpliwie, nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie. Jeśli jednak ktoś chce koniecznie zostać posłem i ma odpowiednie cechy charakteru, to ewentualna praca w Sejmie na pewno nie będzie należeć do tych najbardziej wymagających.