×

Czym jest globalizacja?

Czym jest globalizacja?

Wraz z pojawieniem się takich udogodnień jak telegraf, telefon, samochód, kolej okazało się, że świat się skurczył. Dawniej odległości między poszczególnymi punktami na mapie były tak ogromne, że pokonywało się je tygodniami. Nowoczesne wynalazki bardzo to skróciły. Rozpoczął się proces globalizacji, który z każdym rokiem przybierał na sile.

Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się jednak w momencie, kiedy pojawiła się telewizja, potem Internet i telefony komórkowe. Świat w jednej chwili stał się globalną wioską. Dawniej odległości w komunikacji odgrywały ogromną rolę. O pewnych wydarzeniach, faktach dowiadywaliśmy się długo po zdarzeniu. Obecnie wystarczy, by na miejscy była osoba posiadająca telefon komórkowy, by natychmiast wiadomość docierała do milionów jeśli nie do miliardów ludzi.

Czy różnorodność zaniknie?

Globalizacja jest procesem ujednolicającym świat. Z jednej strony jest to zjawisko dobre, pozytywne. Ludzie widzą jak żyją inni i dobry standard starają się naśladować. W ten sposób upowszechnia się demokracja. Pewne normy stają się powszechne.

Z drugiej strony zanika różnorodność. Dawniej człowiek podróżował, by widzieć coś innego, poznać obcą kulturę. W tej chwili, wyjeżdżając w najbardziej nawet odległe miejsce możemy nawet nie dotknąć odmiennej kultury. Będziemy mieszkali w takich samych hotelach, żywili się taką samą żywnością, oglądali tą samą telewizję. Bogactwo różnorodności zanika. Umierają odrębności, które były dumą człowieka.

Globalizacją szansą i zagrożeniem

Oczywiście zwolennicy globalizacji podkreślają, że jest ona szansą dla zacofanych społeczeństw, które mogłyby czerpać z dorobku cywilizacyjnego. Ludzie z bardzo wielu mogą się wzajemnie komunikować i uczyć siebie nawzajem. Globalizacja rozwija handel międzynarodowy. Łatwiej jest transportować różnego typu innowacje, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństw. Jeśli ludzie się poznają, zanikają między nimi uprzedzenia.

Jednak, jeśli obserwuje się rozpowszechnianie dóbr cywilizacyjnych, to z drugiej strony możemy zaobserwować też szybsze rozprzestrzenianie się różnego typu kryzysów, bo gospodarka jest od siebie uzależniona. Kryzys, który wybucha w najodleglejszym nawet zakamarku świata bardzo szybko rozprzestrzenia się po świecie. Uderza w mniejszym lub większym stopniu we wszystkie rejony. Biedniejsze regiony wcale tak dużo nie zyskują na integracji, bo uzależniają się od krajów bogatszych.

Przeciwnicy globalizacji

W świecie funkcjonują grupy, które dość ostro sprzeciwiają się globalizacji. Skupiają się pod wspólnym szyldem antyglobalistów. Najczęściej ich poglądy można usłyszeć podczas spotkań przywódców najbogatszych państw świata.