Na bieżąco z polityką
Poczynania władzy, protesty opozycji, jednym słowem wydarzenia na scenie politycznej nie muszą interesować wyborców. Co więcej, w społeczeństwie da się nawet zauważyć pewien rodzaj zniechęcenia względem tego, co robią politycy. Spadek zainteresowania może wynikać z jednej strony z bardzo długiego wyborczego maratonu, który przez ostatnich kilkanaście miesięcy objął aż kilka kampanii wyborczych. Jednocześnie obywatele mogą być zmęczeni ciągnącymi się bardzo długo sporami, z których nic nie wynika. Tak więc wydaje się, że przynajmniej raz na jakiś czas każdemu marzy się przynajmniej chwilowy odpoczynek od polityki.
Generalnie jednak da się również zaobserwować, że Polacy mają względem polityków coraz większe wymagania. Nie dają się również zbywać pustymi obietnicami. Wręcz przeciwnie, wykorzystują różnego rodzaju środki komunikowania masowego do sprawdzania poczynań swoich przedstawicieli na różnych szczeblach władzy lokalnej i centralnej. Informacje pojawiające się w mediach głównego nurtu często są powierzchowne. A sposób przedstawiania konkretnych wydarzeń czy działań władzy zależy od profilu danej redakcji. Rozsądni wyborcy korzystają zatem z wielu źródeł wiedzy. Porównują informacje i weryfikują je na podstawie danych o różnym pochodzeniu. W budowaniu świadomego, potrafiącego samodzielnie myśleć społeczeństwa, ogromną rolę odgrywa internet. W sieci każdy ma szansę poznać odmienne stanowiska, uzupełnić informacje, zgłębić wybrane zagadnienia, a następnie wyrobić sobie własne zdanie na konkretny temat. W internecie działają również strony, za pośrednictwem których każdy zainteresowany wyborca może sprawdzić, jak często wybrany przez niego polityk zabierał głos w danej sprawie. W ten sposób analizowane są również poszczególne głosowania w parlamencie. Wyborców interesuje coraz bardziej stanowisko, jakie w trakcie posiedzeń zajmował konkretny parlamentarzysta. Taką wiedzę można chociażby zestawić z wcześniejszymi obietnicami z kampanii wyborczej. Może się to okazać cenną lekcją poglądową i pozwoli bardziej świadomie dokonać decyzji przed kolejnym pójściem do wyborczej urny.
Po wielomiesięcznej kampanii wyborczej Polacy chętnie trochę odpoczną od polityki. Jest na to czas, ponieważ do następnych wyborów trzeba będzie poczekać aż do 2018 roku. Może być to jednak szansa na spokojną refleksję na temat swoich poprzednich wyborczych decyzji. Z pewnością opłaca się również trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać poczynania polityków z własnego okręgu. Każdy głos ma w wyborach znaczenie, a swoje prawo głosu należy wykorzystywać rozsądnie. Wielu Polaków podejmuje decyzje w ostatniej chwili. Politycy zdają sobie z tego sprawę, więc tuż przed rozpoczęciem kampanii, a tym bardziej w jej trakcie, starają się za wszelką cenę unikać decyzji, które mogłyby zbulwersować czy zniechęcić potencjalnych wyborców. Z tego też względu ci ostatni powinni trzymać rękę na pulsie przez cały czas. Także, ale może przede wszystkim, pomiędzy kolejnymi kampaniami wyborczymi.
Opublikuj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.