×

Nowoczesny patriotyzm – czy coś takiego istnieje?

Nowoczesny patriotyzm – czy coś takiego istnieje?

Obserwując patriotyczne deklaracje Polaków można mieć sprzeczne wrażenia. W okresie mobilizacji sportowej polskie flagi widać wszędzie. W czasie największych świąt państwowych – są dużo mniej liczne. Gdy kraj spotyka jakaś katastrofa: mobilizację i wspólnotę widać także dosyć wyraźnie.

Podzielony naród

Jednak na co dzień widoczne są głównie podziały i dyskusje na temat tego, kto jest prawdziwym Polakiem, które zresztą donikąd nie prowadzą. Wśród młodzieży widać pewne tendencje do jawnego okazywania uczuć patriotycznych. Modna stała się chociażby odzież z patriotycznymi motywami. Czy jednak za uwielbieniem do tych symboli i mody stoi coś więcej? Autentyczna wiedza i przekonania, czy jedynie uleganie pewnemu trendowi?

Płytki patriotyzm jest w modzie

Badania na temat postaw patriotycznych i kultury politycznej młodych ludzi nie nastawiają optymistycznie. Są one niejako bladym odbiciem przekonań starszych pokoleń, a często wyrazem buntu przeciwko poprzedniemu systemowi. Niestety wiedza na temat niego nie jest zbyt głęboka, a uczucia patriotyczne okazują się jedynie fasadą. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że młodzież równocześnie nazywa się patriotami i nie chce uczestniczyć w życiu politycznym kraju? Epatowaniem przeszłości wielkiej, silnej Polski sprzed wieków w żaden sposób nie rozwiąże przecież istniejących problemów, z którymi każdy Polak boryka się na co dzień.