×

Co telewizja to inne światło na tą samą politykę

Co telewizja to inne światło na tą samą politykę

Media wizualne, czyli telewizja, mają dzisiaj ogromną przewagę nad każdymi innymi mediami dostępnymi dla szerokiej publiczności. Wynika to z tego, ze mają jeden największy walor, czyli możliwość pokazywania obrazu. Jak wiadomo, zdecydowana większość ludzi woli obraz aniżeli samo słowo mówione, ponieważ na obrazie, czyli w przekazie telewizyjnym można zdecydowanie więcej zobaczyć aniżeli wyobrazić sobie słuchając na przykład audycji radiowej. Media telewizyjne ogólnie mają ogromną siłę przebicia ze względu na swoją ogromną oglądalność. Każda, nawet najmniej znana telewizja ma oglądalność na poziomie kilkuset tysięcy widzów. Najlepsze stacje publiczne oraz komercyjne to już widownia na poziomie kilku milionów telewidzów dziennie. Z taką siłą przebicia nie ma nawet co dyskutować, można jedynie się zastanowić jak zrobić tak, żeby mieć jak największy wpływ na telewizyjny przekaz. Swojego czasu taki komfort miał pewien kontrowersyjny włoski polityk, który niestety, ale bardzo źle swoją karierę skończył. Ale to właśnie on miał swoje własne media, dzięki czemu polityka i sukcesy w kolejnych wyborach przychodziły mu z ogromną łatwością.

Dlaczego media telewizyjne mają taką wielką wartość w polityce szczególnie? Ponieważ przekazem telewizyjnym najłatwiej jest manipulować. Przedstawianie informacji w świetle korzystnym dla celów nadawcy to oczywista łatwość i norma właśnie w telewizji. Każdy, kto miał chociażby minimalną styczność z dziennikarstwem wie, że faktami można z łatwością manipulować a informacje pokazywać w różnym świetle, w zależności od potrzeb. Dlatego właśnie dopóki istnieje wolność słowa i mediów dopóty niezależne media komercyjne będą dobrą przeciwwagą do mediów publicznych, które zawsze będą po stronie obecnie rządzącej w kraju władzy.

Jeżeli obejrzycie wiadomości na kilku różnych stacjach telewizyjnych to z łatwością zauważycie, że bardzo wiele tych samych informacji brzmi zupełnie różnie, w zależności od kanału jaki oglądacie. Jeden i ten sam fakt z politycznego życia może być pokazany z różnych stron w zależności od potrzeb. To oczywiście nie jest żadna tajemnica ani coś zabronionego a legalne narzędzia, z których korzysta czwarta władza , jaką są oczywiście media. Wszystkie media, ale te z przekazem obrazu telewizyjnego szczególnie.

Chyba można by się jedynie bać myśleć co by było, gdyby wszystkie media były pod panowaniem jednej partii politycznej albo jednego polityka. Wtedy siła manipulacji faktami i oddziaływania na telewidzów byłaby w praktyce nieograniczona. Co więcej, nie można sobie nawet takiej sytuacji wyobrazić ponieważ nie byłoby wtedy żadnej demokracji. Bo dzisiaj fakty polityczne przedstawiane są może i różnie, ale każdy ma prawo obejrzeć ten przekaz, który go interesuje a nie ten, który musi. I może właśnie na tym polega demokracja, że każdy może wybierać pomiędzy taką czy inną telewizją i oglądać przekaz w tonacji politycznej, która właśnie jego przekonaniom odpowiada. Dlatego można z całą pewnością powiedzieć, że bardzo dobrze, że media są w Polsce w różnych rękach, ponieważ każda telewizja ma swoje przekonania i rzuca swoje światło na polityczne życie w Naszym kraju.