×

Na szczeblu samorządowym

Na szczeblu samorządowym

Wielu ludzi uważa, że polityka jest interesująca tylko na szczeblu krajowym bądź międzynarodowym. W rzeczywistości jednak największe znaczenie dla Polaków powinni mieć politycy przyporządkowani określonym regionom naszego kraju. Najczęściej są to politycy wybrani w tak zwanych wyborach samorządowych. Niestety, wciąż cieszą się one mniejszą frekwencją od na przykład wyborów parlamentarnych. Polacy nie zdają sobie sprawy, że rzeczywiście władza samorządowa ma tak istotne znaczenie.

 

Nie da się ukryć, że to politycy wybrani w wyborach samorządowych mają decydujący głos z zakresu wyglądu naszej dzielnicy. Radni miasta dysponują konkretnym budżetem, który jest podzielony pod kątem poszczególnych dzielnic. Pod tym względem politycy na szczeblu samorządowym decydują, na co przeznaczyć konkretną pulę pieniędzy. Oczywiście najczęściej pod uwagę są brane konkretne potrzeby mieszkańców danej dzielnicy. Każdy z nas może wybrać się na spotkanie z określonym radnym miasta czy dzielnicy, aby podzielić się z nim swoimi spostrzeżeniami. Tą drogą możemy między innymi zasygnalizować potrzebę położenia nowej kostki brukowej lub wyremontowania chodników. W miarę możliwości radny na pewno postara się sprostać naszym oczekiwaniom, postulując przeznaczenie pieniędzy na cel, który mu wskażemy. Warto nadmienić, że godziny pracy radnych są dostępne między innymi w Internecie, a czasami pojawiają się również w lokalnej prasie. Dzięki czemu szybko uda nam się dotrzeć do informacji dotyczących tego, kiedy dokładnie możemy udać się na takie spotkanie.

 

Politycy starający się o stanowisko radnego miasta bardzo często prowadzą dość intensywną kampanię, która odbywa się przed wyborami samorządowymi. Charakterystyczną cechą są plakaty wyborcze, za pomocą których politycy chcą przekonać mieszkańców do swojej osoby. Warto nadmienić, że najczęściej startują oni z ramienia konkretnej partii, która posiada zasięg ogólnopolski. Nie zawsze jednak tak jest, ponieważ w wyborach samorządowych kandydują również politycy będący przedstawicielami lokalnych partii i organizacji. Nierzadko decydują się na kampanię prowadzoną w miejskiej przestrzeni, osobiście rozdając potencjalnym wyborcom swoje ulotki, czy dodatkowe gadżety, takie jak na przykład długopisy. Należy także wspomnieć, że na ogół największe szanse mają osoby, które startują z początkowych pozycji list wyborczych. Większość Polaków decyduje się bowiem na wybrania właśnie takich osób, odruchowo zaznaczając pozycję pod numerem jeden, która dotyczy wybranej przez nich partii politycznej.

 

Jak widać, politycy mogą mieć naprawdę duży wpływ na to, jak wygląda nasza dzielnica, czyli nasza mała ojczyzna. Każdy z nas powinien zatem uczestniczyć w wyborach samorządowych, oddając swój głos na osobę, która jest godna zaufania. Warto również skorzystać z możliwości spotkania z wybranym radnym, aby opowiedzieć mu o swoich spostrzeżeniach dotyczących dzielnicy. Na pewno wybory samorządowe są równie istotne jak wybory parlamentarne czy wybory prezydenckie.