×

Dla amatorów polityki

Dla amatorów polityki

Polityka jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy, która interesuje wielu Polaków. Dla młodych ludzi najlepszym wyborem są w tym względzie studia politologia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Omawiany kierunek znajduje się niemal na każdej wyższej uczelni, jednakże aby się na niego dostać, trzeba pomyślnie przejść przez rekrutację. Jeśli wpiszemy do wyszukiwarki hasło: studia politologia, na pewno szybko znajdziemy niezbędne informacje na ten temat.

 

W przypadku rekrutacji, hasło „studia politologia” wiąże się przede wszystkim z koniecznością napisania matury z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii. Na polskich uczelniach przede wszystkim te przedmioty są najistotniejsze. Oczywiście ważne jest tutaj, aby zdecydować się na zdawanie egzaminu na poziomie rozszerzonym, bo tylko dzięki temu będziemy mieć szansę dostania się na wymarzony kierunek. Nie da się ukryć, że studia politologia wiążą się z niemałą liczbą chętnych, dlatego dodatkowe punkty są tutaj szczególnie pożądane. Większość polskich uczelni do ogólnej punktacji wlicza również wyniki dotyczące języka angielskiego, a niekiedy pod uwagę brany jest również język polski. Warto wejść na stronę internetową wybranej uczelni, aby samemu przekonać się, jaki informacje odnośnie rekrutacji znajdziemy w dziale „studia politologia”. Dzięki temu uświadomimy sobie, które przedmioty powinniśmy wybrać na maturze rozszerzonej, aby dostać się na wymarzony kierunek.

 

Studia politologia to bardzo interesujący kierunek, który zajmuje się między innymi polityką międzynarodową. Osoby decydujące się na dalszą naukę na pewno dowiedzą się na zajęciach, czym dokładnie charakteryzują się wybrane partie polityczne. Dzięki temu będzie można zmienić swoje poglądy pod wpływem zdobytych informacji. Oczywiście studia politologia to kierunek, na którym odbywają się również zajęcia z innych przedmiotów, typowych dla większości kierunków studiów. Można tutaj wspomnieć chociażby o filozofii czy o logice. Zazwyczaj na pierwszym roku mamy również do czynienia z zajęciami z zakresu wychowania fizycznego. Na kolejnych latach studenci uczęszczają na bardziej specjalistyczne zajęcia, które często są wybierane za pośrednictwem fakultetów. Warto nadmienić, że osoby, które ukończyły politologię, nierzadko decydują się na pracę w szkole – w charakterze nauczyciela wiedzy o społeczeństwie. Obecnie jest to obowiązkowy przedmiot zarówno w liceum, jak i w gimnazjum. W szkolnictwie obowiązuje wiele podręczników z tego przedmiotu, które nauczyciel można dobrać pod kątem swoich oczekiwań.

 

Nie da się ukryć, że studia z zakresu politologii mogą być naprawdę bardzo interesujące, szczególnie jeśli ktoś jest zaangażowany w życie polityczne swojego regionu. Warto nadmienić, że często studenci politologii zapisują się do wybranych partii politycznych, startując w wyborach samorządowych czy w wyborach do rad dzielnicy. Taki kierunek na pewno pozwoli im lepiej zrozumieć, na czym polega istota poszczególnych partii politycznych czy też co trzeba wiedzieć o polityce międzynarodowej.