×

Zrób test wyborczy

Zrób test wyborczy

Wyborcy co kilka lat stają przed bardzo trudnym zadaniem. Muszą wybrać swoich przedstawicieli. Wybieramy posłów, senatorów, wójtów, prezydentów, burmistrzów oraz radnych. Niektórzy nie do końca wiedzą, która partia może spełniać ich oczekiwania i odpowiadać ich poglądom. Do tego służy test polityczny. Test polityczny składa się z kilkudziesięciu pytań. Jeśli na nie odpowiemy to wówczas uzyskamy odpowiedź, na którą partię polityczną powinniśmy głosować w wyborach. Każda partia polityczna ma bowiem z góry określony program oraz kierunek działania. Test polityczny pomoże nam to zrozumieć.

 

Obecnie w Polsce funkcjonuje aż dwanaście partii politycznych. Obecnie partią rządzącą i zarazem największą partią w kraju jest Platforma Obywatelska. Ma ona jednoznaczne założenia. Sprzeciwia się wprowadzeniu 50 procentowej stawki podatku PIT, legalizacji eutanazji, legalizacji aborcji. W większości opowiada się za finansowaniem z budżetu państwa zabiegów zapłodnienia in vitro. Tutaj działają głównie politycy o poglądach centrowych oraz centroprawicowych. Z tą właśnie partią związało się wielu dawnych działaczy Unii Wolności oraz innych działaczy antykomunistycznych. Jeśli mamy podobne poglądy to test polityczny na pewno wskaże nam Platformę Obywatelską. Drugą, największą partią polityczną w kraju jest Prawo i Sprawiedliwość. Kierowana jest przez Jarosława Kaczyńskiego i ma poglądy niezwykle konserwatywne. Mówi się także o tym, że konserwatyzm łączy się tutaj z chrześcijańską demokracją. Działacze Prawa i Sprawiedliwości w większości wywodzą się ze środowiska „Solidarności” oraz z Ruchu Społecznego AWS, Porozumienia Polskich Chrześcijan Demokratów, a także z Ruchu Odbudowy Polski. Jeśli także wywodzimy się z takich właśnie organizacji to na pewno test polityczny wskaże nam Prawo i Sprawiedliwość. Trzecią partią polityczną, która wiedzie prym w Polsce jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Jest to partia, cechująca się centryzmem, agraryzmem. Jest określana także mianem chrześcijańskiej. Obecnie jest w koalicji z Platformą Obywatelską. Jeśli chodzi o program polityczny to warto wiedzieć, że PSL opowiada się przede wszystkim za zwolnieniem tempa prywatyzacji w Polsce, a także opowiada się za interwencjonizmem państwowym. Warto to wiedzieć w momencie kiedy zdecydujemy się wykonać test polityczny.

 

Jeśli poznamy poglądy trzech największych partii i nadal nie będziemy pewni którą z nich powinniśmy wybrać to wówczas w pewności powinniśmy wykonać test polityczny. Dość popularny w Polsce jest także Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jest to typowo lewicowa partia polityczna. SLD jasno opowiada się za jednoizbowym parlamentem. SLD w swoim programie mówi o tym, że chce zbudować solidarne społeczeństwo obywatelskie, które jest silne i sprawnie funkcjonuje. Chce także rozwijać gospodarkę. Oprócz wspomnianych już partii politycznych w Polsce funkcjonują także Twój Ruch, Solidarna Polska, Polska Razem, Kongres Nowej Prawicy oraz mniej popularne partie, takie jak Partia Zieloni, Socjaldemokracja Polska, Prawica Rzeczypospolitej czy też Unia Pracy.